Новини за 04.08.2020 – 09.08.2020

PER ASPERA AD ASTRA

 

Китайська супутникова система навігації BeiDou
офіційно уведена в дію

31.07.2020 Китай оголосив про офіційний запуск своєї навігаційної супутникової системи BeiDou-3, яка спроможна забезпечити незалежну навігацію, у тому числі для військових цілей.
У церемонії, присвяченій завершенню формування та запуску BeiDou-3, прийняв участь Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін.

Довідково: Про створення навігаційного угруповання супутників BeiDou-3 повідомлялось у грудні 2019 р. На той час до нього входили 24 космічні апарати. 23 червня 2020 р. Китай запустив останній, 55-й за рахунком супутник системи BeiDou і завершив її формування.

BeiDou – одна з чотирьох глобальних навігаційних супутникових систем у світі. Інші три – GPS США, Galileo Європейського Союзу та ГЛОНАС Росії.
02.08.2020 було повідомлено, що провідний вугільний порт на півночі Китаю Циньхуандао успішно перевів усі свої засоби навігації на супутникову систему BeiDou. Можливість підтримки навігації в порту із введенням зазначеної системи значно покращилась.

Переглянути джерело

Компанія Astra готує ракету-носій малих супутників
для тестового польоту з Аляски

Цього тижня компанія Astra готується до своєї першої спроби запуску ракети-носія для малих супутників «Rocket 3.1» на орбіту зі стартового комплексу на острові Кодіак (штат Аляска).
«Rocket 3.1» була встановлена на стартовому майданчику о 18:00 02.08.2020 за місцевим часом (05:00 03.08.2020, за київським часом).
У соціальних медіа Astra повідомила, що 02.08.2020 ракета була заправлена рідким паливом, проте сильний вітер, а також човен у водах поблизу узбережжя острова Кодіак унеможливили її запуск.
Повідомлено, що запуск можливий у будь-який день до 7 серпня. Компанія заявила, що поінформує про плани запуску 03.08.2020.
Довідково: Astra – одна з десятків компаній, що розробляють невеликі ракети-носії для виведення на орбіту малих супутників (типу Кубсат), попит на які постійно зростає. Компанія була у числі шести інших компаній, обраних Міністерством оборони США у червні в якості кандидатів на укладання контракту на запуски супутників.
«Rocket 3.0» – двоступенева ракета-носій легкого класу висотою 11,6 і діаметром 1,32 м. Тяга першого ступеня з п’ятьма двигунами Dеlphin – 140 кН. Другий ступінь оснащений двигуном Aether. Планові можливості: 100 кг вантажу на низьку навколоземну орбіту.

Переглянути джерело

Стартап малих супутників ABL отримав фінансування понад
$90 млн., у тому числі за контрактами з ВПС США

3-річний стартап ABL Space Systems, який розробляє системи запуску малих супутників, 3 серпня оголосив, що отримав два контракти ВПС США на суму $44,5 млн. та $49 млн. приватного фінансування.
ABL базується у Ель-Сегундо, штат Каліфорнія. Перший запуск на орбіту власної ракети-носія RS1 планується у першому кварталі 2021 року.
Дан П’ємонт, засновник ABL та головний фінансовий директор, заявив, що контракти із ВПС на $44,5 млн. включають трирічну угоду із технологічним інкубатором ВПС, відомим як AFWERX, щодо демонстрації технології запуску та угоду з Консорціумом космічних підприємств Центру космічних та ракетних систем ВПС про проведення трьох демонстраційних запусків ракети RS1, а також створення розгорнутої наземної інфраструктури.
Ракета RS1, що розробляється компанією, буде спроможна вивести на низьку навколоземну орбіту до 1350 кг корисного навантаження.

Переглянути джерело

НАСА уклала контракт з General Atomics на створення супутника дослідження сонячного опромінення

Компанія General Atomics Electromagnetic Systems(GA-EMS) виграла контракт з НАСА на суму $32,9 млн. на будівництво малого супутника «Total and Spectral Solar Irradiance-2» (TSIS-2), який планується запустити в 2023 році.
Відповідно до контракту, укладеного 6 липня, General Atomics буде розробляти та випробовувати супутник TSIS-2, інтегрувати прилади та забезпечить запуск на орбіту протягом трьох років. TSIS-2 буде оснащений тотальним та спектральним моніторами опромінення, побудованими Лабораторією фізики атмосфери та космосу Університету Колорадо.
«TSIS-2 забезпечить спостереження за Сонцем для збору інформації про фізичні процеси, що відбуваються на ньому», – заявив Нік Баччі, віце-президент Департаменту протиракетної оборони та космічних систем GA-EMS.

Переглянути джерело

У Росії передбачається скорочення витрат на космічні програми

Космічні програми РФ стали зазнавати труднощів при погіршенні стану бюджету, які викликані кризою економіки у зв’язку з пандемією коронавіруса, і традиційно стають однією з перших жертв скорочень. У найближчі роки планується урізати космічні програми РФ на 60 млрд. рублів. Кожен з трьох наступних років космічна галузь буде отримувати з федерального бюджету на 20 млрд. рублів менше.
На 2021 рік заплановано скорочення на 1,7 млрд. рублів витрат по підпрограмі «Пріоритетні інноваційні проекти ракетно-космічної промисловості», в рамках якої фінансується, зокрема, створення нових ракет-носіїв та створення передових космічних технологій. У 2022-2023 роках асигнування за цим напрямком зменшать на 2,532 млрд. рублів.
Далі витрати по підпрограмі «Розвиток космодромів» передбачається зменшити на 4,1 млрд. рублів. Це означає, що під секвестр можуть потрапити будівництво другої черги космодрому «Східний» для запуску ракет-носіїв важкого класу «Ангара», а також модернізація існуючих космодромів.
За підсумками 2020 року Мінфін РФ прогнозує дефіцит федерального бюджету в розмірі 5 трлн. рублів, або 22 відсотки від розміру скарбниці. У рамках секвестру в 2021 році відомство пропонує скоротити витрати на 1,428 трлн. рублів, у 2022-му – на 1,892 трлн. рублів, а в 2023-м – на 1,364 трлн. рублів.
При цих всіх показниках Росія продовжує виношувати ідеї «підкорення» космосу.

Переглянути джерело

Управління ООН з питань космічного простору відкриває
нове відділення в Абу-Дабі

Проектне бюро Управління ООН з питань космічного простору (United Nations Office for Outer Space Affairs, UNOOSA) має відкритися в Абу-Дабі наприкінці цього року або на початку наступного. Головне завдання нового підрозділу – створення бази даних космічних рішень для досягнення визначених ООН Цілей сталого розвитку (UN’ Sustainable Development Goals).
Довідково: «Цілі сталого розвитку» – ключові напрямки розвитку країн, що були ухвалені на Саміті ООН зі сталого розвитку 25 вересня 2015 р. на період до 2030 року і нараховують 17 Глобальних цілей.
Офіс в Абу-Дабі стане першим офісом UNOOSA на Близькому Сході.
На даний момент UNOOSA має три представництва: у Відні (Австрія), Бонні (Німеччина) та Пекіні (Китай).
Новий офіс планували відкрити у жовтні цього року, але через обмеження на пересування та логістичні проблеми у зв’язку з глобальною ситуацію з COVID-19 терміни відкриття були переглянуті.
У червні 2020 р. UNOOSA та Космічне агентство ОАЕ підписали угоду про розширення співпраці щодо довгострокової космічної діяльності та сприяння використанню космічного простору для сталого розвитку, що відкрило шлях до відкриття офісу Агентства в Абу-Дабі.

Переглянути джерело

Американська армія розширює програми космічної освіти
у Військовій академії у Вест-Пойнті

Армія США намагається розширити обізнаність своїх офіцерів щодо космічних операцій, космічної науки та техніки.
Ключовим кроком у цьому напрямку було започаткування нової космічної програми у Військовій академії США у Вест-Пойнті, про що було оголошено у ході Конференції малих супутників-2020 (Small Satellite Conference-2020), яка відбувається у віртуальному форматі 1-6 серпня 2020 року.
У 2020 році випускники Академії вперше отримали ступінь бакалавра з космічних наук.
Багато випускників Військової академії після проходження служби за своєю основною спеціальністю (танкісти, піхотинці, пілоти, інженери тощо) приєднуються до «функціональної зони 40» або FA-40. FA-40 – структура, у якій служать фахівці, які консультують командирів на полі бою щодо найкращого використання космічних можливостей, таких як зв’язок, дистанційне зондування Землі та навігація.

Переглянути джерело

Компанія Virgin Galactic затримує комерційні рейси космічного
літака SpaceShipTwo до 2021 року

Компанія Virgin Galactic оголосила, що початок комерційних рейсів свого суборбітального літака SpaceShipTwo відбудеться не раніше першого кварталу 2021 року, не дивлячись на попередні заяви щодо початку комерційного обслуговування з середини 2020 року.
Компанія у своєму фінансовому звіті за другий квартал 2020 р., оприлюдненому 3 серпня, заявила, що планує здійснити ще два тестових польоту SpaceShipTwo з приватного космопорту «Америка» у штаті Нью-Мексико.
З моменту переміщення до космопорту на початку цього року літак вже здійснив два рейси.
Перший з польотів, запланований на осінь, відбудеться з двома пілотами на борту.
На літаку також буде завантажено наукове обладнання за програмою NASA «Flight Opportunities».
Якщо цей політ пройде вдало, Virgin Galactic виконає другий політ, на цей раз з чотирма фахівцями та двома пілотами на борту.
Фахівці місії оцінюють функціональність обладнання пасажирського салону, інтер’єр якого був представлений 28 липня.
За умови, що у польоті з повним екіпажем все піде так, як очікувалося, буде сплановано третій рейс, у якому візьме участь голова компанії Річард Бренсон.
Цей рейс відбудеться у першій чверті 2021 року і ознаменує початок комерційного обслуговування, хоча він також позиціонується як тестовий політ.

Переглянути джерело

Міністерство стратегічних можливостей: перші кроки з зони хаосу – інтерв’ю з віце-прем’єром Олегом Уруським

Defense Express отримав можливість ознайомитись із першими кроками новоствореного Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.
Віце-премʼєр Олег Уруський в ексклюзивному відео-інтерв’ю підбив підсумки перших двох тижнів роботи та розповів про основні задачі.
До сфер відповідальності новоствореного Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України входить не тільки оборонно-промислова галузь, а і підприємства космічної галузі. В першу чергу – КБ «Південне» та «Південмаш», ситуацію на яких віце-премʼєр Олег Уруський перевірив самостійно під час нещодавнього візиту.
«З одного боку є позитивні моменти, наприклад, попри скрутну ситуацію на КБ «Південне» було знайдено можливості залучення інвестицій, оновлення промислової бази, яка необхідна для виробництва оборонної продукції. Водночас, на «Південмаші» ситуація продовжує залишатися скрутною через відсутність суттєвих космічних замовлень.
Фактично на цьому підприємстві залишилось виготовлення першого ступеня ракет Antares, на замовлення США, та двигуна останнього ступеня ракетоносія Vega Європейського космічного агентства», – розповів Олег Уруський.
Додавши, що наразі відсутня взаємодія між конструкторським бюро та заводом, замість якої КБ «Південне» намагається наростити виробничу базу, а «Південмаш» просувається у напрямі конструкторських розробок, а не виробництва. Саме тому міністерство з питань стратегічних галузей промисловості буде займатись налагодженням нормальної взаємодії між КБ «Південне» та «Південмашем». Воно має розвиватися за прикладом взаємодії запорізьких «Івченко-Прогрес» та «Мотор-Січ», які успішно взаємодіють один з одним.

Переглянути джерело

Прототип космічного корабля Starship SN5 здійснив перший тестовий політ. «Марс виглядає реально», – каже Ілон Маск

04.08.2020 р. компанія SpaceX на своєму випробувальному центрі Бока-Чіка (штат Техас) провела випробувальний зліт повнорозмірного прототипу космічного корабля Starship SN5, який розробляється для пілотованих експедицій на Місяць та Марс.
Дослідний зразок Starship з нержавіючої сталі, як і планувалося, піднявся у повітря на близько 40 секунд, здійснив нетривалий політ на висоту близько 500 футів (150 метрів) та, розгорнувши посадочні опори, здійснив посадку на спеціально підготовлену платформу.
«Марс виглядає реально», – написав у своєму Твіттері І.Маск після тестового польоту.
Планується, що корабель Starship злетить з Землі на гігантській ракеті Super Heavy, яку також розробляє SpaceX.
Обидва зазначені засоби матимуть можливість використовуватися повторно, що знизить вартість пілотованих польотів на Місяць, Марс та у далекий космос до рівня економічної рентабельності.

Переглянути джерело

Програми космічного агентства Міністерства оборони США
можуть не бути ідеальними, але повинні бути швидкими

Агентство космічного розвитку (Space Development Agency) МО США працює над розгортанням мережі супутників на низькій орбіті Землі, щоб служити очима і вухами військових на місцях. Зазвичай, на виконання подібного завдання Міністерству оборони потрібно було б до десятиліття, але Агентство космічного розвитку (далі – АКР) планує вивести на орбіту супутники протягом двох років.
Дерек Турнеар (Derek Tournear), директор АКР, заявив, що Агентство обрало своїм девізом «semper citius» – «завжди швидше» латинською – щоб підкреслити ідею, що для військових важливіше швидко мати достатньо хороше рішення, ніж довго шукати ідеального.
Виступаючи 4 серпня 2020 р. на 34-й щорічній Конференції малих супутників, що проходить у віртуальному режимі цього тижня, Д.Турнеар повідомив, що АКР протягом найближчих кількох років планує придбати та розмістити на навколоземній орбіті сотні супутників.
У першу чергу АКР планує розгорнути у 2022 році угруповання супутників спостереження за наземними цілями та супутників, які спостерігатимуть за ракетами в польоті, що можуть бути націлені на американські або союзницькі сили.
За останні кілька місяців Агентство оприлюднило багато запитів щодо концепцій космічної архітектури, супутникової інтеграції та демонстрацій космічних технологій. АКР намагається залучити інноваційні компанії та готове прийняти «більш високий рівень ризику» для швидшого використання можливостей.

Переглянути джерело

Австрійський космічний форум відкладає тренувальну місію підготовки експедиції на Марс на один рік

Австрійський космічний форум (Österreichisches Weltraum Forum, OeWF) оголосив про перенесення міжнародної тренувальної місії експедиції на Марс «AMADEE-20». Імітація місії на Марсі спочатку планувалася наприкінці цього року в Ізраїлі. Через проблеми, пов’язані з пандемією, Австрійський космічний форум переніс місію на один рік, на даний час вона спланована з 15 жовтня по 15 листопада 2021 року.
Тренувальна місія «AMADEE-20» планується OeWF спільно з Ізраїльським космічним агентством в пустелі Негев в Ізраїлі, місцевість якої, як вважається, подібна марсіанській.

Переглянути джерело

Українець в Британії створив космічну компанію-конкурента
для Ілона Маска

Українець Володимир Лєвикін заснував у Великобританії компанію Skyrora, яка повинна скласти конкуренцію космічної корпорації Ілона Маска SpaceX.
Інженери Skyrora вже провели наземні випробування космічної ракети, чого не було в Британії останні півстоліття. Лєвикін, який закінчив Запорізький національний технічний університет, має намір у наступні кілька років збільшити штат компанії в десять разів – до 300 осіб і почати масове виробництво космічних ракет.
Українець пояснив, що Skyrora сконцентрується на технології поширення зв’язку через супутники. Для запуску супутників буде використаний інший клас ракет, які набагато менші, ніж у SpaceX.
«Тому ми можемо запуститися практично з будь-якого місця, яке вам потрібно, і вивести ваш супутник на точну локацію на орбіті», – сказав Лєвикін. Першу ракету планується запустити на орбіту в 2023 році. До 2026 року Skyrora планує здійснювати 16 запусків на рік.

Переглянути джерело

З космосу помічені нові колонії пінгвінів в Антарктиді

Знімки супутника Європейського космічного агентства Sentinel-2 виявили 11 раніше невідомих колоній імператорських пінгвінів в Антарктиді, що збільшило кількість відомих колоній на 20%. Десятиліття тому було відомо лише 30 колоній, оскільки вони зазвичай знаходяться у віддалених та важкодоступних місцях.
Супутник Sentinel-2 з роздільною здатністю 10 метрів був запущений у червні 2015 року. Це дозволило здійснити пошук менших колоній пінгвінів.
Існування трьох з 11 виявлених колоній передбачалося раніше, враховуючи результати спостереження з кораблів та літаків у 1960-х та 1980-х роках, та зображення Sentinel-2 підтвердили їх наявність.
Наступним кроком має стати використання для спостереження за колоніями супутників з камерами з роздільною здатністю 30 см, щоб можна було підрахувати кількість поголів’я пінгвінів.

Переглянути джерело

За інформацією Головного центру спеціального контролю зареєстровано землетрус з території Земної кулі, з розрахунковою інтенсивністю в джерелі більше 6 балів (за шкалою MSK-64):

Дата Час в джерелі (київський) Координати джерела Магнітуда (за шкалою Ріхтера) Місце джерела
04.08.2020 12:37:37 38,24пн.ш. 38,74сх.д. 5,2 Туреччина

За інформацією Головного центру спеціального контролю зареєстровано землетрус з території Земної кулі, з розрахунковою інтенсивністю в джерелі більше 6 балів (за шкалою MSK-64):

Дата Час в джерелі (київський) Координати джерела Магнітуда (за шкалою Ріхтера) Місце джерела
05.08.2020 11:27:12 9,62пд.ш. 119,12сх.д. 5,4 Район острова Сумба, Індонезія

#risc

Сейсмологи порівняли вибух у Бейруті
з землетрусом магнітудою 4,5

Йорданська сейсмологічна обсерваторія при Міністерстві енергетики та мінеральних ресурсів Королівства зареєструвала вибух в бейрутському порту, який за сейсмічною потужністю еквівалентний силі 4,5 балів за шкалою Ріхтера. За словами керівника обсерваторії Махмуда аль-Каріюті, «станції моніторингу землетрусів в Йорданії зафіксували вибух о 18:08 за місцевим часом, який еквівалентний землетрусу силою 4,5 балів за шкалою Ріхтера, в результаті чого стався величезний викид енергії».

Переглянути джерело

Повідомлення про запуск КА «Gaofen 9-04»

Офіційні та інші назви КА Належність Дата і час запуску Ракета-носій Полігони і СК Організація-замовник Призначення
Gaofen 9-04 Китай 06.08.2020 04:01 (UTC) Long March 2D Jiuquan Space Center, Inner Mongolia CAST ДЗЗ

Військова космічна архітектура США відкрита
для розміщення комерційних систем та малих супутників

Полковник Рассел Тіхан, представник Центру космічних і ракетних систем Космічних сил США (U.S. Space Force’s Space and Missile Systems Center) заявив 5 серпня 2020 р., що комерційно розвинені технології розглядаються як потенційна частина майбутніх можливостей Космічних сил (далі – КС) США. Він відмітив, що багато супутників, елементів наземної інфраструктури та інформаційних систем, які КССША планують купувати у майбутньому, будуть розроблені приватним сектором.
Р. Тіхан описав «умовну операційну архітектуру» для систем та технологій, які, як передбачається, КС США потребуватимуть у майбутньому.
Космічні сили, які були створені в грудні як шостий вид ЗС США, відповідають за захист космічних активів США та надання космічних можливостей американським військам і союзникам.
Операційна архітектура КС США має три ключові частини: забезпечення переваги США у космосі, стратегічна складова та, так би мовити, «театральна» складова.
Забезпечення космічної переваги полягає в наданні «очей і вух», щоб зрозуміти, що відбувається в космосі, щоб своєчасно реагувати та ефективно захистити активи. Для цього потрібні досконалі датчики та системи спостереження, які забезпечать «обізнаність про космос».
Стратегічна складова – це космічні датчики раннього попередження, що забезпечують своєчасне виявлення пусків стратегічних ядерних ракет противника та реагування на них, так зване PNT (positioning, navigationandtiming – позиціонування, навігація та фактор часу).
«Театральна» складова – це послуги, що надаються з допомогою супутників, такі як зв’язок, регіональна протиракетна оборона, дистанційне зондування Землі, спостереження за погодою тощо. «Саме тут ми спостерігаємо значне зростання частки комерційних малих супутників, – відмітив Тіхан, – Є багато сфер для комерційної діяльності на низьких орбітах Землі, зокрема, зв’язок, позиціонування, навігація, час, погода. «Театральна» складова операційної архітектури КС США – це те, де ми бачимо широкі можливості для залучення комерційних інноваційних малих супутників».
Полковник Джозеф Рот, директор управління з питань інновацій Центру космічних та ракетних систем заявив, що його офіс співпрацює з десятками урядових організацій та сотнями приватних компаній, щоб допомогти визначити технології-кандидати для залучення в інтересах КС США.

Переглянути джерело

Російська компанія «Главкосмос Пусковые услуги»
пропонує можливість спільного запуску малих супутників на Місяць

Російська компанія GK Launch Services («Главкосмос Пусковые услуги»), яка є оператором комерційних запусків ракети-носія «Союз-2» з російських космодромів, на презентації 5 серпня 2020 р. оголосила, що пропонує можливість запуску невеликих навантажень, зокрема малих супутників, на ракеті «Союз-2» при запуску космічного апарату Luna-Glob (відомого також як «Луна-25»), запланованого на жовтень 2021 року з космодрому «Східний».
Кількісні параметри можливого навантаження та вартість польоту малого супутника не були оголошені. Представник компанії відмовився обговорювати ціноутворення послуг із запуску малого супутника на навколоземну орбіту або можливість участі у місячній місії. «Ми сумісні та конкурентоспроможні з SpaceX», – сказав він. Компанія SpaceX пропонує запуски малих супутників вагою до 200 кілограмів до $1 млн.

Переглянути джерело

Наслідки вибуху в Бейруті виявлено з космосу

Спустошення, спричинені потужним вибухом у Бейруті 4 серпня, яскраво видні на супутникових знімках.
Супутник SkySat компанії Planet, що базується в Сан-Франциско, зробив детальні знімки порту Бейрут як до (31.05.2020), так і після вибуху (05.08.2020). Компанія Maxar, що базується в Колорадо, також у Твіттері представила знімки, зроблені своїми супутниками. Ці знімки демонструють, наскільки ефективні приватні супутники дистанційного зондування Землі.

Переглянути джерело

#risc
#risc

Литовська компанія NanoAvionics за рік втричі збільшила дохід
та розширює лінійку продуктів

Доходи литовського виробника наносупутників NanoAvionics збільшилися втричі за останні 12 місяців завдяки укладеним зі стартапами та ветеранами галузі контрактам.
«В умовах розширення ринку нано- та малих супутників Nano Avionics дуже добре позиціонує свої цінові пропозиції та можливості», – заявив генеральний представник компанії Nano Avionicsв США Брент Ебботт.
Nano Avionics, заснована як дочірня компанія Вільнюського університету у 2014 році, оголосила про укладання у 2020 році контрактів з НАСА, Thales AleniaSpace, британським космічним відео-стартапом Sen, консорціумом голландських та норвезьких урядових установ тощо.
3 серпня 2020 р. компанія оголосила, що на додаток до продажу малих супутників та їх підсистем, Nano Avionics розширює свою лінійку продуктів, «щоб повністю контролювати кожен аспект у життєвому циклі супутників своїх клієнтів від розробки до розгортання, управління та логістики».
Нещодавно Nano Avionics розширила свою присутність в США, відкривши в штаті Іллінойс виробництво супутникового обладнання.

Переглянути джерело

Повідомлення
про запуск КА «Starlink», КА «Black Sky 7,8»

Офіційні та інші назви КА Належність Дата і час запуску Ракета-носій Полігони і СК Організація-замовник Призначення
1 Starlink 1-57 (57 шт.) США 07.08.2020
05:12 (UTC)
Falcon 9 Block 5 мис Канаверал, майданчик SLC-40 SpaceX Супутники зв’язку
2 Black Sky 7,8 США 07.08.2020
05:12 (UTC)
Falcon 9 Block 5 мис Канаверал, майданчик SLC-40 BlackSky Global ДЗЗ

Інформаційна довідка
щодо запуску КА «Starlink» та КА «Black Sky 7,8»

07 серпня 2020 року о 05:12 (UTC) з космодрому мису Канаверал з пускового майданчика SLC-40, за допомогою ракети-носія «Falcon-9 v1.2 (Block 5)» було здійснено запуск 57 супутників зв`язку Starlink та 2 КА ДЗЗ BlackSky .
Starlink – проект супутникової системи, реалізований компанією SpaceX.
Його мета – створення дешевого високопродуктивного супутникового інтернет-каналу зв’язку.
Всього компанія Ілона Маска має намір запустити приблизно 12 тисяч міні-супутників, які будуть забезпечувати населенню планети безперебійний доступ до Мережі.
Завдання мають намір виконати до кінця наступного десятиріччя.
60 супутників – це максимально можлива кількість для розміщення всередині Falcon-9 v1.2 (Block 5), хоча в майбутньому збільшений обтічник дозволить запускати більше 60 супутників за одну місію.
BlackSky Global – це компанія, що належить Spaceflight Industries яка спеціалізується на геопросторовій розвідці.
Супутники BlackSky Global розраховані на трирічний термін служби на досить низькій висоті – близько 450 км.
BlackSky вже має чотири супутники на орбіті, які були побудовані компанією Spaceflight Industries.
Компанія планує до початку 2021 року вивести на низьку навколоземну орбіту 16 супутників, а в подальшому створити угрупування з 60 супутників.

#risc
#risc

ІSpaceX заявляє, що мережа Starlink користується «величезним попитом»,
вже близько 700 000 чоловік зацікавлені в обслуговуванні

Компанія SpaceX заявила, її проект супутникового інтернету Starlink має «надзвичайний попит» з боку потенційних клієнтів, причому «майже 700 000 осіб» по всій території США підтвердили свою зацікавленість в отриманні послуг компанії.
Через більший, ніж очікували, інтерес компанія SpaceX подала запит до Федеральної комісії зв’язку (Federal Communications Commission) з проханням збільшити кількість авторизованих терміналів користувачів з 1 млн., що дозволено на даний час, до 5 млн.
Користувацькі термінали – це пристрої, які забезпечують підключення до супутникової мережі Інтернет Starlink.
Вказаний запит направлено через півтора місяця після того, як SpaceX оновила свій веб-сайт Starlink (https://www.starlink.com/), на якому потенційні клієнти мають можливість зареєструватися та підтвердити свій інтерес до послуги Starlink шляхом вказання електронної та поштової адреси, без необхідності платити за отримання оновлень.
Starlink – це амбітний проект компанії створити мережу з близько 12 000 малих супутників для забезпечення користувачів високошвидкісним доступом в Інтернет у будь-якій точці світу.
На сьогодні SpaceX запустила понад 500 супутників Starlink.
Окрім виведення супутників на орбіту, SpaceX потрібно буде побудувати величезну систему наземних станцій та доступних користувацьких терміналів.
Компанія Ілона Маска повідомила, що Starlink почне пропонувати комерційні послуги на півночі США та півдні Канади до кінця 2020 року, а потім зробить це по всьому світу до 2021 року.
За оцінкою SpaceX, розгортання супутникової мережі коштуватиме компанії близько $10 млрд.
Протягом останніх років компанія постійно отримувала фінансування приватних інвесторів, останній раз SpaceX була оцінена в $44 млрд.
Якщо проект Starlink досягне успіху, оцінка компанії може сягнути $175 млрд.

Виробники-ветерани малих супутників ставлять під сумнів
стратегію ціноутворення новачків

3 серпня 2020 р. литовська компанія-виробник наносупутників NanoAvionics оголосила, що завдяки низьким цінам збільшила свої доходи втричі за останні 12 місяців.
Проте, під час вебінару Space News 6 серпня виробники-ветерани поставили під сумнів таку стратегію та запропонували клієнтам вийти за межі цін.
«Клієнти не повинні купувати найменш дорогий супутник», – заявив Брайан Райдер, головний директор з технологій LeoStella, спільного підприємства космічної компанії ThalesAlenia та космічної компанії BlackSky. «Вони повинні бути впевнені в ефективності та можливостях цього супутника».
Крейг Кларк, засновник та головний директор ClydeSpace, сказав, що клієнти також повинні оцінити досвід виробників.
«Ми не конкуруємо за ціною», – сказав Кларк. «Ми змагаємося за якість та досвід, у нас на орбіті багато космічних апаратів і наші клієнти це цінують».
Марко Вілла, генеральний директор TyvakInternational, закликав виробників та замовників супутників дивитися у майбутнє.
«Технології будуть розвиватися, і через це витрати будуть скорочуватися», – сказала Вілла. «Але ціна на забезпечення якості та забезпечення місії – це те, з чим люди повинні рано чи пізно мати справу».

Пандемія затримує запуск місії НАСА з астрофізики

Запуск наукового супутника НАСА з астрофізики у наступному році буде відтерміновано на кілька місяців внаслідок того, що обмеження у зв’язку з пандемією викликали затримку при збірці ключових елементів космічного апарата.
НАСА планувала запустити космічний апарат рентгенологічної поляриметрії (Imaging X-ray Polarimetry Explorer, IXPE) у травні 2021 р. з використанням РН Falcon-9 компанії SpaceX. Супутник, що розробляється з 2017 року в рамках програми «Explorers» для невеликих астрофізичних місій, вийде на екваторіальну орбіту для вимірювання поляризація рентгенівських променів, щоб допомогти вченим краще вивчити нейтронні зірки, пульсари та чорні діри.
Однак на роботу над IXPE вплинула пандемія. Зокрема, на виготовлення рентгенівських детекторів та їх доставку з Італії до США, а також на роботи з модулями рентгенівських дзеркал в Космічному центрі ім. Маршалла НАСА.
В ході 34-ї щорічної конференції «Annual Conferenceon Small Satellites» головний системний інженер місії IXPE компанії Ball Aerospace Білл Дайнінгер заявив, що на даний час запуск IXPE планується у вересні 2021 року.

За дослідженням Aerospace Corporation надійність малих супутників збільшується

Відсоток малих супутників, які успішно виконують свої місії, покращився за останні роки, навіть враховуючи те, що кількість таких супутників різко зросла.
У дослідженні Aerospace Corporation, представленому на 34-й щорічній конференції «Annual Conferenceon Small Satellites», вказується, що 87% малих супутників, запущених між 2009 та 2018 роками, успішно виконали свої місії. Попередні дослідження, проведені між 2009 та 2013 роками, показали, що 76% малих супутників (вагою до 500 кг) були успішними.
За результатами дослідження відмічається подальше збільшення надійності малих супутників. Так, починаючи з 2013 року щонайменше 85% запущених малих супутників виконували свої місії успішно. Також в дослідженні відмічається, що 96% малих супутників вагою від 220 до 500 кг виявилися успішними, а решта вважається частково успішними.
Збої в системах зв’язку та електроживлення є головною причиною невдалих запусків, принаймні для тих випадків, де можна визначити причину. Майже у чверті відмов причини встановити не вдалось.

RocketLab отриала дозвіл від FAA на відновлення запусків ракет

Компанія RocketLab зможе відновити виведення супутників на орбіту з використанням РН Electron. Агентство FAA знову дало провайдеру дозвіл на запуски Electron, після з’ясування причини невдачі 13-го запуску.
Під час 13-го старту була втрачена друга ступінь та корисне навантаження у складі семи супутників. Спільно з FAA компанія провела розслідування та визначила причину невдачі. Як виявилось, це було одне з електричних з’єднань, яке під час польоту погіршувалось, що, в свою чергу, призводило до збільшення опору та виділення надлишкового тепла і розплавлення компоненти. Як результат, стався повний розрив з’єднання, яке призвело до зупинки двигуна через кілька хвилин після відділення другої ступені.
Відповідно до заяви RocketLab, їй вдалося зібрати всі необхідні дані, оскільки ракета продовжувала передавати інформацію про свій стан. Виявити проблему до польоту не представлялося можливим, тому що з’єднання залишалося надійним впродовж всіх тестувань та випробувань.

Повідомлення
про припинення існування КА
«AC 10 PROBE (GANGESTAD)», «TINTIN B»

Міжнародний номер Офіційні та інші назви КА Дата і час запуску Належність Дата припинення існування Призначення Примітка
1 2019-022L AC 10 PROBE (GANGESTAD) 17.04.2019 США 07.08.2020 Технологічний Припинив існування в щільних шарах атмосфери
2 2018-020C TINTIN B 22.02.2018 США 08.08.2020 Експерементальний,
зв’язок
Припинив існування в щільних шарах атмосфери