Історія

PER ASPERA AD ASTRA

Регіональний інноваційно-космічний кластер «Полісся» – добровільне об’єднання органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, закладів освіти, науки і культури, громадських організацій та суб’єктів господарювання з метою спільної діяльності у сферах розвитку сучасних космічних та геоінформаційних систем і технологій для вирішення завдань продовольчої, екологічної, фінансово-економічної, енергетичної та інформаційної безпеки регіону і держави, управління регіональним розвитком; реалізації історико-культурних та туристичних проєктів; якісної підготовки відповідних фахівців та проведення наукових досліджень у визначених сферах.

Регіональний інноваційно-космічний кластер «Полісся» створений 12 січня 2020 року, в день відзначення 113-ї річниці від дня народження Сергія Павловича Корольова, з ініціативи 12 учасників: Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирської обласної ради, Житомирської міської ради, Державного космічного агентства України, Національного центру управління та випробувань космічних засобів, Музею космонавтики ім. С.П. Корольова, Житомирського національного агроекологічного університету, Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова, Андрушівської астрономічної обсерваторії, ТОВ «ЕСРАЙ Україна», Центру робототехніки та мейкерства «Robot.ON», Загальноосвітньої школи №8 м. Житомир (шкільна астрономічна обсерваторія).

Початком діяльності щодо створення Кластеру стало підписання 21 грудня 2018 року угоди про науково-технічне співробітництво між Національним центром управління та випробувань космічних засобів та Житомирським національним агроекологічним університетом.

Основними напрямами співпраці стали створення регіонального космічного центру «Полісся», проведення спільних досліджень в галузі супутникової навігації, дистанційного зондування Землі, інформаційних технологій; розробка та створення наземних програмно-апаратних станцій та комплексів, реалізація перспективних космічних проектів; прийом інформації дистанційного зондування Землі, її попереднє та тематичне оброблення, збереження (архівація); впровадження нових технологій, вдосконалення технічних засобів та систем управління, вивчення можливостей застосування і впровадження космічної інформації в різні сфери життєдіяльності людини та ін.
Першим спільним заходом у рамках реалізації угоди стало проведення 25 січня 2019 року на базі Житомирського національного агроекологічного університету форуму «Космічні технології для агробізнесу».

1 червня 2019 року на базі Музею космонавтики ім. С.П. Корольова та Житомирського національного агроекологічного університету проведено Національний форум «Корольов. Космос. Житомир», на якому були організовані тематичні експозиції, міні-дискусії, виставки, майстер-класи, конкурси тощо. В рамках Форуму також проведено дискусійну платформу «Міжвідомча взаємодія з питань провадження космічної діяльності в Україні» з метою обговорення актуальних проблем та сучасних тенденцій використання космічних технологій у різних сферах життєдіяльності суспільства.
Протягом 2019 року проведено десятки зустрічей, засідань, конференцій, круглих столів з питань впровадження сучасних космічних та геоінформаційних систем і технологій для вирішення проблем національної безпеки держави, розвитку окремих сфер економічної діяльності, регіонального розвитку в умовах децентралізації.

Результатом цієї діяльності стало рішення Двадцять восьмої сесії VII скликання Житомирської обласної ради № 1708 від 12.11.2019 року, яким затверджено Концепцію створення регіонального інноваційно-космічного кластера «Полісся».